Dziś przychodzę do Was z kolejną rasą - pekińczykiem. Sądzę, że jest to jedna z popularniejszych ras psów, ale mam nadzieję, że w dzisiejszym poście znajdziecie jakieś ciekawostki, o których nie wiedzieliście. Miłego czytania! :)
Historia pekińczyka
Wygląd
Posiadają krótki, choć dobrze zbudowany, zwłaszcza w przedniej części, tułów. Głowa duża, szeroka, spłaszczona między uszami. Pysk szeroki i pomarszczony, profil zdecydowanie spłaszczony, kufa czarna. Oczy szeroko rozstawione, okrągłe, ciemne. Uszy w kształcie serca, opadające, z obfitymi frędzlami. Kończyny krótkie, tylne o lekkim kośćcu, przednie – o wygiętych kościach przedramienia. Łapy duże, płaskie, o wywiniętych przednich palcach. Ogon zawinięty nad grzbietem, wysoko osadzony, zawinięty w jedną stronę. Szczególnie cenione są: czarna maska oraz okulary wokół oczu. Przeważnie posiadają długi włos, prosty, bujny. Gruby podszerstek. Wyraźna kryza występuje wokół szyi. Uszy, tył nóg, ogon oraz palce powinny mieć obfite pióra. Kolorystycznie mogą występować wszystkie rodzaje umaszczenia oprócz albinotycznego. W przypadku łat oba kolory muszą występować na tułowiu bez wyraźnej przewagi któregokolwiek z nich. Kłąb powinien być biały.
Żywienie
Według specjalistów od żywienia najlepsze jest jedzenie przygotowane przez właściciela ze świeżych produktów, ponieważ rasa ukształtowana w Pekinie była żywiona mięsem ryb, drobiu i wieprzowym z ryżem, produktami sojowymi, burakami. Odradza się uzupełniania witaminy C ze względu na możliwość uszkodzenia nerek i wątroby. Ilość zjadanego pokarmu zależy od rozmiarów psa, jego wieku, budowy, metabolizmu i aktywności. Trzeba dbać o zachowanie dobrej kondycji pekińczyka i chronić go przed nadwagą.
Zdrowie
Pielęgnacja
Szata pekińczyka wymaga systematycznej pielęgnacji. Codziennie należy go czesać twardą włosianą szczotką, zawsze po spryskaniu specjalną odżywką zapobiegającą elektryzowaniu i łamaniu włosa. Szczególnie trzeba rozczesywać okolice uszu, łap i brzucha. Pekińczyka powinno się kąpać raz na daw miesiące. Dbałości wymagają oczy fałdy skórne po bokach nosa.
Zachowanie
Pekińczyki są psami niezależnymi i nieufnymi wobec obcych, choć swojemu opiekunowi są wiernie oddane. Lubią spokój. W kontaktach z większymi psami, zaatakowane, potrafią walczyć w swej obronie, a także właściciela, zaliczane są do psów odważnych i walecznych. Dumny właściciel pekińczyka powinien pokochać i uszanować jego niezależność, ale wychowywać go jak każdego innego psa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz