Witam Was na moim blogu o rasach psów. Dziś pragnę Wam przedstawić rasę, która jako jedyna do tej pory została wyhodowana w Argentynie - doga argentyńskiego. Miłego czytania!
Rasa ta pochodzi z centralnej Argentyny. Jej twórcą był lekarz Antonio Nores Martinez, który w roku 1928 zapoczątkował hodowlę tej rasy oraz pierwsze opracowania jej wzorca. Jej powstanie poprzedziły lata metodycznie prowadzonych kojarzeń między-rasowych, których bazą były miejscowe „bojowe psy z Cordoby” mocne i waleczne, ale mało wyrównane tak pod względem psychicznym, jak i genetycznym. Martinez do hodowli wykorzystał także hiszpańskiego psa gończego. Początkowo uważano, że nowa rasa psów zostanie wykorzystana jako psy do walk, ale dr Martinez kierował się potrzebą stworzenia psa myśliwskiego, który pasowałby do lokalnych warunków. Tak selekcjonował je, aby uzyskać psy wszechstronne pod względem użytkowym; zarówno na grubą zwierzynę, jak i na drapieżniki występujące na rozległym i zróżnicowanym terytorium Argentyny. Po śmierci Martineza pracę nad hodowlą i kształtem rasy kontynuował jego brat Augustin Nores Martinez. 21 maja 1964 rasę uznał Argentyński Związek Kynologiczny i tamtejszy związek rolników; wtedy też założone zostały wstępne księgi hodowlane. 31 lipca 1973 rasa uznana została przez FCI jako pierwsza i jak dotąd jedyna rasa argentyńska.
Wygląd
Żywienie
Najlepsza karma dla doga argentyńskiego to ta przygotowana w domu. Drugim wyjściem jest starannie dobrana karma komercyjna. Należy uważać, żeby nie przekarmić psów tej rasy, zwłaszcza młodych. Polecana jest też dieta BARF, czyli surowa dieta. Dobrze jest podać psu trzy razy w tygodniu surowe mięso. Według hodowców dogi powinny dziennie zjadać 25% jarzyn i owoców oraz 75% mięsa.
Zdrowie
Dog argentyński to stosunkowo zdrowa rasa na tle innych molosów. Psy te miewają enostozę, czyli młodzieńcze zapalenie kości; kulawiznę wędrującą na kolejne kończyny. Duży odsetek osobników tej rasy może być dotknięty jedno- lub obustronną głuchotą. Skóra dogów jest szczególnie wrażliwa. Często chorują na zapalenie kanału słuchowego i małżowin usznych oraz przestrzeni między palcowych. Starsze dogi mogą mieć niedoczynność tarczycy. Nie są rzadkością zapalenia spojówek i uszkodzenia rogówki.
Pielęgnacja
Pielęgnacja doga sprowadza się do regularnego szczotkowania sierści. Psa kąpie się zazwyczaj 3-4 razy w roku. Natomiast latem warto spryskać sierść odżywką nawilżającą, ponieważ jak wszystkie psy o białej, krótkiej sierści są podatne na oparzenia słoneczne.
Zachowanie
Dog argentyński to opanowany, silny pies, mało szczekający. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium. Pies oddany swemu panu, czujny. Psy tej rasy są szybkie i silne, mają zdolność szybkiego uczenia się. Podczas pracy na polowaniu jest zmyślny, cichy i odważny. Dog argentyński jest psem aktywnym i wymaga zapewnienia mu dostatecznej ilości zajęć ruchowych. Wymaga szybkiej socjalizacji od wczesnego okresu życia. Lubi zabawy ruchowe zarówno w wodzie jak i na lądzie. Będzie dobry dla aktywnych ludzi, również z dziećmi, bowiem w stosunku do maluchów jest bardzo ostrożny. Nie oznacza to jednak, że można zostawić pociechę samą z psem!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz