Hej!
Pierwszą rasą, jaką chciałabym Wam przybliżyć, jest
tosa inu.
Historia tosa inu
Jest to rasa wywodząca się z Japoni. Tosa były wykorzystywane do walk psów. Walki te miały szczególnie długą tradycję na wyspie Sikoku. W połowie XIX w., gdy rząd Japonii otworzył granice i z Europy zaczęto przywozić psy, Japończycy zauważyli, że tosa-inu różnią się od typowych europejskich psów bojowych. W porównaniu z mastifami, dogami i bulterierami japońskie psy były drobne i niewielkie. Toteż zaczęto kojarzyć je z innymi rasami bojowymi. Tosa powstały ze skojarzeń japońskich szpiców bojowych z europejskimi mastifami i buldogami, dogami niemieckimi, pointerami, bernardynami, bulterierami i dogue de Bordeaux. W walce psy dążyły do obezwładnienia przeciwnika. Były dyskwalifikowane za szczekanie, a walkę kończono, gdy któreś zwierzę zostało zranione do krwi. W 1910 walki zostały zakazane i rasa była zagrożona wymarciem. W czasie II wojny światowej najlepsze tosa-inu wysłano na północ Japonii, gdzie rasa przetrwała. Niestety obecnie w Japonii walki psów tosa są legalne, uznawane za dziedzictwo narodowe. Jednak walki te podlegają określonym zasadom i nie są prowadzone do śmierci jednego z psów.

Wygląd
Typowy tosa inu jest duży i masywny. Ma szeroką klatkę piersiową, dość małe oczy i uszy. Kufa średnia, stop wyraźny. Włos jest krótki i przylegający; gęsty i twardy. Najczęściej spotkana jest tzw. barwa czerwona, płowa, apricot, pręgowana, czarna.
Żywienie
Szczenięta tosa inu mają duże zapotrzebowanie na białko i energię. Od odsadzenia od matki do 3. miesiąca życia jest ono dwu-, trzykrotnie większe od potrzeb bytowych dorosłego osobnika, a od 3 do 6 miesięcy - 1,5 do 2 razy większe. Ważne, by nie dopuścić do gwałtownego wzrostu i nadwagi,o nadmierne obciążenie delikatnych u szczeniąt kości długich kończyn może doprowadzić do zmian szkieletowych. Jaka dieta dla tosa inu? Karma komercyjna, gotowana w domu czy też dieta BARF? Wszystkie trzy typy pożywienia spełniają bowiem rolę odżywczą, pod warunkiem że w domu są gotowane ze świeżych produktów dobrej jakości, karma granulowana jest odpowiednio dobrana dla rasy, a właściciel przestrzega, by pies unikał intensywnego ruchu przed posiłkiem i co najmniej godzinę, dwie po nim.
Zdrowie
Psy nie należą do rasy wybitnie chorowitej. Dość często zapadają jednak na choroby związane z układem kostnym. Częstą przypadłością rasy jest również dysplazja stawów biodrowych, dlatego hodowcy i weterynarze przestrzegają, by chronić psa przed zbyt intensywnym wysiłkiem minimum do 1. roku życia.
Zachowanie
Psy rasy tosa są nieustraszonymi wojownikami. Dlatego muszą być od szczenięcia starannie socjalizowane, aby nie wyrosły na psy nieprzewidywalne. Trzeba je wychowywać łagodnie, ale konsekwentnie. Należy poświęcać czas na regularne, ale nieobciążające zbytnio spacery. W żadnym wypadku nie wolno zachęcać ich do agresywnych zachowań, gdyż nieokiełznane stają się niebezpieczne. Swoich domowników traktują z dużą troską i miłością. Jest to pies posłuszny i oddany. Bardzo dobrze żyją z innymi, małymi czworonogami. Pomimo że zostały wyhodowane do walki to są bardzo delikatnymi i wrażliwymi psami. Należy jednak pamiętać, żeby nie zostawiać psa z dzieckiem samego! Dotyczy to każdego psa. Tosa inu jest to rasa łącząca dwie zasadnicze cechy, których ludzie oczekują od psich towarzyszy: przyjazny dla otoczenia i kochający swoją całą rodzinę, z drugiej strony gotowy do obrony w każdej chwili.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz