poniedziałek, 28 września 2015

Pekińczyk

Cześć! :D

Dziś przychodzę do Was z kolejną rasą - pekińczykiem. Sądzę, że jest to jedna z popularniejszych ras psów, ale mam nadzieję, że w dzisiejszym poście znajdziecie jakieś ciekawostki, o których nie wiedzieliście. Miłego czytania! :)

Historia pekińczyka

Znalezione obrazy dla zapytania pekińczyk szczeniakPekińczyk jest rasą wyhodowaną w Mandżurii. Do połowy XIX wieku rasa ta znana była wyłącznie w Chinach, gdzie pekińczyki hodowane były jako psy świątynne. Według chińskich wierzeń drobna budowa pekińczyka pozwalała mu łatwo gonić i chwytać pojawiające się w świątyniach demony, a ich waleczne serce – bez trudu stawiać czoła nawet najpotężniejszym złym duchom. Inna legenda wspomina, że pekińczyki miały być owocem miłości lwa do małpki, który to związek został pobłogosławiony przez samego Buddę. Po lwach pekińczyki miały odziedziczyć swoją szlachetność, a po małpce – nietypowy krok. Psy powstałe z tego związku towarzyszyły Buddzie i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Pekińczyk był uważany za ucieleśnienie legendarnego pieska "Fu", który odpędzał złe duchy, czczony był przez Chińczyków jako półbóstwo, jego kradzież karana była śmiercią, a kiedy umierał cesarz w ofierze składano również jego pekińczyki, tak by również w życiu pozagrobowym mogły chronić zmarłego władcę. Przez wiele wieków rasa była trzymana i hodowana wyłącznie w cesarskim pałacu, a mniejsze osobniki noszone były jako maskotki w dworskich rękawach. Ostatnią miłośniczką i hodowczynią pekińczyków była cesarzowa Cixi. Pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków, a ich rasa – na podstawie analiz DNA – uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie. Pekińczyki posiadają wspólne korzenie z shih tzu, długowłosym chihuahua, mopsem i papillonem.

Wygląd


Znalezione obrazy dla zapytania pekinczyk wystawa
Posiadają krótki, choć dobrze zbudowany, zwłaszcza w przedniej części, tułów. Głowa duża, szeroka, spłaszczona między uszami. Pysk szeroki i pomarszczony, profil zdecydowanie spłaszczony, kufa czarna. Oczy szeroko rozstawione, okrągłe, ciemne. Uszy w kształcie serca, opadające, z obfitymi frędzlami. Kończyny krótkie, tylne o lekkim kośćcu, przednie – o wygiętych kościach przedramienia. Łapy duże, płaskie, o wywiniętych przednich palcach. Ogon zawinięty nad grzbietem, wysoko osadzony, zawinięty w jedną stronę. Szczególnie cenione są: czarna maska oraz okulary wokół oczu. Przeważnie posiadają długi włos, prosty, bujny. Gruby podszerstek. Wyraźna kryza występuje wokół szyi. Uszy, tył nóg, ogon oraz palce powinny mieć obfite pióra. Kolorystycznie mogą występować wszystkie rodzaje umaszczenia oprócz albinotycznego. W przypadku łat oba kolory muszą występować na tułowiu bez wyraźnej przewagi któregokolwiek z nich. Kłąb powinien być biały.

Żywienie

Według specjalistów od żywienia najlepsze jest jedzenie przygotowane przez właściciela ze świeżych produktów, ponieważ rasa ukształtowana w Pekinie była żywiona mięsem ryb, drobiu i wieprzowym z ryżem, produktami sojowymi, burakami. Odradza się uzupełniania witaminy C ze względu na możliwość uszkodzenia nerek i wątroby. Ilość zjadanego pokarmu zależy od rozmiarów psa, jego wieku, budowy, metabolizmu i aktywności. Trzeba dbać o zachowanie dobrej kondycji pekińczyka i chronić go przed nadwagą.

Zdrowie

Znalezione obrazy dla zapytania pekińczyk szczeniakPekińczyk jako rasa krótkonosa (brachycefaliczna) bardzo często mają wrodzone zwężenie otworów nosowych, któremu towarzyszy wydłużone podniebienie miękkie i zapadanie się tchawicy, powoduje to trudności w oddychaniu, intensywne pochrząkiwanie, kasłanie, odkrztuszanie i wymiotowanie śliną. Czasem potrzebna jet interwencja chirurgiczna. U tej rasy często rozwija się zastoinowa niewydolność serca, co wynika z nieprawidłowości w budowie i pracy mięśnia sercowego oraz zastawek. Z krótką trzewioczaszką wiąże się uwypuklenie oka z oczodołu i nawet niezbyt silny uraz tej okolicy może spowodować wypadnięcie gałki ocznej. Konieczna jest wówczas szybka interwencja lekarska. U przedstawicieli tej rasy zdarzają się: wrzody rogówki, zespół suchego oka, wywinięcie powieki i obecność dodatkowych rzęs. Wydłużone ciało pekińczyka sprzyja chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa oraz dyskopatii.

Pielęgnacja

Szata pekińczyka wymaga systematycznej pielęgnacji. Codziennie należy go czesać twardą włosianą szczotką, zawsze po spryskaniu specjalną odżywką zapobiegającą elektryzowaniu i łamaniu włosa. Szczególnie trzeba rozczesywać okolice uszu, łap i brzucha. Pekińczyka powinno się kąpać raz na daw miesiące. Dbałości wymagają oczy fałdy skórne po bokach nosa.

Zachowanie
Znalezione obrazy dla zapytania pekińczyk pies

Pekińczyki są psami niezależnymi i nieufnymi wobec obcych, choć swojemu opiekunowi są wiernie oddane. Lubią spokój. W kontaktach z większymi psami, zaatakowane, potrafią walczyć w swej obronie, a także właściciela, zaliczane są do psów odważnych i walecznych. Dumny właściciel pekińczyka powinien pokochać i uszanować jego niezależność, ale wychowywać go jak każdego innego psa.

sobota, 26 września 2015

Tosa inu


  

Hej!
Pierwszą rasą, jaką chciałabym Wam przybliżyć, jest tosa inu.




Historia tosa inu
Znalezione obrazy dla zapytania tosa inu zdjęciaJest to rasa wywodząca się z Japoni. Tosa były wykorzystywane do walk psów. Walki te miały szczególnie długą tradycję na wyspie Sikoku. W połowie XIX w., gdy rząd Japonii otworzył granice i z Europy zaczęto przywozić psy, Japończycy zauważyli, że tosa-inu różnią się od typowych europejskich psów bojowych. W porównaniu z mastifami, dogami i bulterierami japońskie psy były drobne i niewielkie. Toteż zaczęto kojarzyć je z innymi rasami bojowymi. Tosa powstały ze skojarzeń japońskich szpiców bojowych z europejskimi mastifami i buldogami, dogami niemieckimi, pointerami, bernardynami, bulterierami i dogue de Bordeaux. W walce psy dążyły do obezwładnienia przeciwnika. Były dyskwalifikowane za szczekanie, a walkę kończono, gdy któreś zwierzę zostało zranione do krwi. W 1910 walki zostały zakazane i rasa była zagrożona wymarciem. W czasie II wojny światowej najlepsze tosa-inu wysłano na północ Japonii, gdzie rasa przetrwała. Niestety obecnie w Japonii walki psów tosa są legalne, uznawane za dziedzictwo narodowe. Jednak walki te podlegają określonym zasadom i nie są prowadzone do śmierci jednego z psów.

Znalezione obrazy dla zapytania tosa inu zdjęcia wystawa
Wygląd

Typowy tosa inu jest duży i masywny. Ma szeroką klatkę piersiową, dość małe oczy i uszy. Kufa średnia, stop wyraźny. Włos jest krótki i przylegający; gęsty i twardy. Najczęściej spotkana jest tzw. barwa czerwona, płowa, apricot, pręgowana, czarna.



Żywienie
Znalezione obrazy dla zapytania tosa inu szczeniakiSzczenięta tosa inu mają duże zapotrzebowanie na białko i energię. Od odsadzenia od matki do 3. miesiąca życia jest ono dwu-, trzykrotnie większe od potrzeb bytowych dorosłego osobnika, a od 3 do 6 miesięcy  - 1,5 do 2 razy większe. Ważne, by nie dopuścić do gwałtownego wzrostu i nadwagi,o nadmierne obciążenie delikatnych u szczeniąt kości długich kończyn może doprowadzić do zmian szkieletowych. Jaka dieta dla tosa inu? Karma komercyjna, gotowana w domu czy też dieta BARF? Wszystkie trzy typy  pożywienia spełniają bowiem rolę odżywczą, pod warunkiem że w domu są gotowane ze świeżych produktów dobrej jakości, karma granulowana jest odpowiednio dobrana dla rasy, a właściciel przestrzega, by pies unikał intensywnego ruchu przed posiłkiem i co najmniej godzinę, dwie po nim.


Zdrowie
Psy nie należą do rasy wybitnie chorowitej. Dość często zapadają jednak na choroby związane z układem kostnym. Częstą przypadłością rasy jest również dysplazja stawów biodrowych, dlatego hodowcy i weterynarze przestrzegają, by chronić psa przed zbyt intensywnym wysiłkiem minimum do 1. roku życia.


Zachowanie
Znalezione obrazy dla zapytania tosa inu zdjęciaPsy rasy tosa są nieustraszonymi wojownikami. Dlatego muszą być od szczenięcia starannie socjalizowane, aby nie wyrosły na psy nieprzewidywalne. Trzeba je wychowywać łagodnie, ale konsekwentnie. Należy poświęcać czas na regularne, ale nieobciążające zbytnio spacery. W żadnym wypadku nie wolno zachęcać ich do agresywnych zachowań, gdyż nieokiełznane stają się niebezpieczne. Swoich domowników traktują z dużą troską i miłością. Jest to pies posłuszny i oddany. Bardzo dobrze żyją z innymi, małymi czworonogami. Pomimo że zostały wyhodowane do walki to są bardzo delikatnymi i wrażliwymi psami. Należy jednak pamiętać, żeby nie zostawiać psa z dzieckiem samego! Dotyczy to każdego psa. Tosa inu jest to rasa łącząca dwie zasadnicze cechy, których ludzie oczekują od psich towarzyszy: przyjazny dla otoczenia i kochający swoją całą rodzinę, z drugiej strony gotowy do obrony w każdej chwili.