niedziela, 4 października 2015

Owczarek niemiecki długowłosy

Cześć!

Kolejna, bardzo znana rasa dla Was! I jedna z moich ulubionych , czyli owczarek niemiecki długowłosy. Moja babcia miała tego piękna psa. Od niedawna przedstawiciela tej rasy ma też mój wujek. Są to bardzo przyjazne i aktywne psy. :) Tyle ode mnie. ;) A teraz trochę faktów. Miłego czytania!



Historia rasy
Znalezione obrazy dla zapytania owczarek niemiecki długowłosy

Ogłoszony w 1891 roku wzorzec owczarka niemieckiego opisuje trzy odmiany tej rasy, a kryterium podziału stanowiła długość włosa: owczarek niemiecki szorstkowłosy; owczarek niemiecki krótkowłosy (twardowłosy); owczarek niemiecki długowłosy. Później standard ten był zmieniany, aż do roku powstania (1899) Związku Owczarków we Frankfurcie nad Menem. W Polsce powstał Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego 21 lipca w 1990 roku, założycielem którego była Marta Trzcińska. Na terenie kraju odmiana ta także była hodowana w ramach Polskiego Klubu Psa Rasowego oraz Klubu Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce. Do sierpnia 2010 roku Owczarek Niemiecki Długowłosy nie był uznawany przez FCI, ani żadne organizacje zrzeszone, tym samym także przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dotychczas władze FCI argumentowały fakt nie uznania owczarka niemieckiego długowłosego tym, że długa sierść przeszkadza tym psom w pracy. W sierpniu 2010 roku FCI zatwierdziło owczarka niemieckiego długowłosego, nadając mu jednocześnie status odrębnej odmiany i wszelkie prawa wystawowe i hodowlane od dnia 1 stycznia 2011.


Znalezione obrazy dla zapytania owczarek niemiecki długowłosyWygląd

Wzorzec rasy FCI jest wspólny dla obu odmian owczarka niemieckiego i określa go jako psa średniej budowy, o nieco wydłużonej i zwartej, dobrze umięśniony, o tkance suchej. Długość tułowia stanowi 110 - 117% wysokości psa.Sierść owczarka niemieckiego długowłosego składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest długi, miękki i ściśle przylega na uszach, tylnych stronach kończyn, do śródręcza i stawu skokowego tworząc flagi, na udach zaś puszyste, jasne portki. Ogon puszysty z obfitym pióropuszem od spodu. Umaszczenie jest czarne z podpalaniem czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Dopuszczalne jest także umaszczenie jednolicie czarne lub szare, śniade, czaprakowe - z maską, tak jak białe znaczenia w postaci plamki piersi i jaśniejszy kolor. Jednak te ostatnie nie są pożądane. Trufla jest zawsze czarna, bez względu na umaszczenie. Podszerstek jest szary, z wyjątkiem psów jednolicie czarnej maści. Niedopuszczalna jest maść biała lub łaciata.Osobniki krótkowłose mogą być nosicielami recesywnego genu długiego włosa. Jeśli oboje rodzice krótkowłosi noszą taki gen, wówczas w miocie mogą urodzić się pośród szczeniąt krótkowłosych, szczenięta o włosie długim. Szczenięta długowłose wpisywane są wtedy do ksiąg rodowodowych Owczarków Niemieckich Długowłosych. Urodzone w takim miocie szczenięta krótkowłose mogą, ale nie muszą, nosić w sobie recesywny gen długiego włosa i w kolejnych pokoleniach mogą dawać w połączeniu z nosicielami genu długiego włosa, długowłose szczenięta. W miotach rodziców długowłosych nie mogą pojawić się szczenięta krótkowłose ani w pierwszym, ani w kolejnym pokoleniu. Krzyżowanie osobników długo i krótkowłosych jest zabronione. Współcześnie rodzicom krótkowłosym można wykonywać badania genetyczne na obecność recesywnego genu długiego włosa.U szczeniąt ( 1-2 miesiące) uszy są oklapnięte, co nie jest żadną wadą.

Żywienie
Znalezione obrazy dla zapytania owczarek niemiecki długowłosy szczenięta
Kluczem do dobrego samopoczucia owczarków jest zbilansowana dieta zawierająca witaminy i minerały. Może być to dobrze dobrana karma komercyjna lub pokarm przygotowany w domu. Wielu hodowców podaje swoim psiakom cztery małe posiłki dziennie. Po jedzeniu należy unikać nadmiernej aktywności ze względu na ryzyko groźnego dla rasy rozszerzenia żołądka.



Zdrowie

Znalezione obrazy dla zapytania owczarek niemiecki długowłosyU długowłosych owczarków niemieckich występują problemy z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych, enostozę oraz syndromem ostrego rozszerzenia i/lub skrętu żołądka. W okresie młodzieńczym może objawić się martwica chrzęstno-kostna stawu barkowego i łokciowego. U psów w podeszłym wieku przyczyną dyskomfortu jest choroba zwyrodnieniowa stawów. U tej rasy pojawia się niedoczynność tarczycy.



Pielęgnacja


Znalezione obrazy dla zapytania owczarek niemiecki długowłosy
Pielęgnacja  owczarka niemieckiego długowłosego sprowadza się do systematycznego szczotkowania, by nie dopuścić do filcowania się podszerstka, zwłaszcza w okolicach szyi i tylnej strony ud. Wyczesujemy psa co najmniej dwa razy w tygodniu. W czasie obfitego linienia trzeba szczotkować czworonoga przynajmniej raz dziennie. Owczarka kąpie się kilka razy w roku , kiedy zaczyna być brudny.

Zachowanie

Owczarek niemiecki długowłosy jest psem szybko się uczącym i blisko współpracującym z człowiekiem, którego obecność jest niezbędna w prawidłowym rozwoju psa. Tak jak wspomniałam na początku cechuje go duża odwaga, wierność i przywiązanie do właściciela. Sprawdzają się na szkoleniach różnego typu, nadają się jako psy rodzinne, policyjne, stróżujące, ratownicze i obrończe. Są aktywne i ruchliwe, wymagają codziennego zaspokajania tych potrzeb.Są to naprawdę przyjazne i ciekawe świata psiaki. :)








sobota, 3 października 2015

Dog argentyński

Hej! :)

Witam Was na moim blogu o rasach psów. Dziś pragnę Wam przedstawić rasę, która jako jedyna do tej pory została wyhodowana  w Argentynie - doga argentyńskiego. Miłego czytania!


Historia rasy

Rasa ta pochodzi z centralnej Argentyny. Jej twórcą był lekarz Antonio Nores Martinez, który w roku 1928 zapoczątkował hodowlę tej rasy oraz pierwsze opracowania jej wzorca. Jej powstanie poprzedziły lata metodycznie prowadzonych kojarzeń między-rasowych, których bazą były miejscowe „bojowe psy z Cordoby” mocne i waleczne, ale mało wyrównane tak pod względem psychicznym, jak i genetycznym. Martinez do hodowli wykorzystał także hiszpańskiego psa gończego. Początkowo uważano, że nowa rasa psów zostanie wykorzystana jako psy do walk, ale dr Martinez kierował się potrzebą stworzenia psa myśliwskiego, który pasowałby do lokalnych warunków. Tak selekcjonował je, aby uzyskać psy wszechstronne pod względem użytkowym; zarówno na grubą zwierzynę, jak i na drapieżniki występujące na rozległym i zróżnicowanym terytorium Argentyny. Po śmierci Martineza pracę nad hodowlą i kształtem rasy kontynuował jego brat Augustin Nores Martinez. 21 maja 1964 rasę uznał Argentyński Związek Kynologiczny i tamtejszy związek rolników; wtedy też założone zostały wstępne księgi hodowlane. 31 lipca 1973 rasa uznana została przez FCI jako pierwsza i jak dotąd jedyna rasa argentyńska.


Wygląd

Znalezione obrazy dla zapytania dog argentynskiWedług wzorca rasy uznanego przez FCI dogo argentino jest psem rosłym, w typie molosa, budowy mezomorficznej, proporcjonalny i atletyczny. Dzięki silnemu umięśnieniu, uwidocznionemu pod skórą, sprawia wrażenie sprawnego i silnego psa. Sama skóra jest napięta, elastyczna, z niewielką ilością luźnej tkanki podskórnej. Umaszczenie jest jednolite, całkowicie białe – jedna czarna lub ciemna plama wokół oka jest dopuszczalna, jeśli nie pokrywa więcej niż 10% powierzchni głowy. Włos jednolity, krótki, prosty i gładki w dotyku.

Żywienie

Najlepsza karma dla doga argentyńskiego to ta przygotowana w domu. Drugim wyjściem jest starannie dobrana karma komercyjna. Należy uważać, żeby nie przekarmić psów tej rasy, zwłaszcza młodych. Polecana jest też dieta BARF, czyli surowa dieta. Dobrze jest podać psu trzy razy w tygodniu surowe mięso. Według hodowców dogi powinny dziennie zjadać 25% jarzyn i owoców oraz 75% mięsa.

Zdrowie

Znalezione obrazy dla zapytania dog argentynski
Dog argentyński to stosunkowo zdrowa rasa na tle innych molosów. Psy te miewają enostozę, czyli młodzieńcze zapalenie kości; kulawiznę wędrującą na kolejne kończyny. Duży odsetek osobników tej rasy może być dotknięty jedno- lub obustronną głuchotą. Skóra dogów jest szczególnie wrażliwa. Często chorują na zapalenie kanału słuchowego i małżowin usznych oraz przestrzeni między palcowych. Starsze dogi mogą mieć niedoczynność tarczycy. Nie są rzadkością zapalenia spojówek i uszkodzenia rogówki.

Pielęgnacja


Pielęgnacja doga sprowadza się do regularnego szczotkowania sierści. Psa kąpie się zazwyczaj 3-4 razy w roku. Natomiast latem warto spryskać sierść odżywką nawilżającą, ponieważ jak wszystkie psy o białej, krótkiej sierści są podatne na oparzenia słoneczne.








Zachowanie
Znalezione obrazy dla zapytania dog argentyński szczeniaki

Dog argentyński to opanowany, silny pies, mało szczekający. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium. Pies oddany swemu panu, czujny. Psy tej rasy są szybkie i silne, mają zdolność szybkiego uczenia się. Podczas pracy na polowaniu jest zmyślny, cichy i odważny. Dog argentyński jest psem aktywnym i wymaga zapewnienia mu dostatecznej ilości zajęć ruchowych. Wymaga szybkiej socjalizacji od wczesnego okresu życia. Lubi zabawy ruchowe zarówno w wodzie jak i na lądzie. Będzie dobry  dla aktywnych ludzi, również z dziećmi, bowiem w stosunku do maluchów jest bardzo ostrożny. Nie oznacza to jednak, że można zostawić pociechę samą z psem!